(doc) Rezultatele Olimpiadei Republicane la limba franceză și limba spaniolă din 2018. Pe ce locuri s-au clasat Unghenenii?

Home  >>  Articol preluat  >>  (doc) Rezultatele Olimpiadei Republicane la limba franceză și limba spaniolă din 2018. Pe ce locuri s-au clasat Unghenenii?

(doc) Rezultatele Olimpiadei Republicane la limba franceză și limba spaniolă din 2018. Pe ce locuri s-au clasat Unghenenii?

14
Mai,2018

0

Agenția Națională pentru Curriculum şi Evaluare din cadrul Ministerului Educației, Culturii și Cercetării a desfășurat, în perioada 4 mai – 6 mai 2018, în incinta Liceului Teoretic „George Călinescu” din Chișinău, Olimpiada Republicană la Limba franceză, Limba franceză (clase bilingve) și limba spaniolă, comunică portalul de știri pentru tineri Diez.md



Aceași sursă mai comunică că la concurs au participat 224 de elevi ai claselor a IX-a – a XII-a din toate raioanele și municipiile din țară.

În baza deciziilor Consiliului Olimpic Republican la Limba franceză și a Consiliului Olimpic Republican la Limba spaniolă, au fost acordate diplome și premii bănești pentru 68 de elevi.

Premianții Olimpiadei Republicane la Limba franceză, Limba franceză (clase bilingve) și Limba spaniolă sunt din raioanele Cahul, Călăraşi, Criuleni, Dubăsari, Ialoveni, Glodeni, Hînceşti, Nisporeni, Edineţ, Ocniţa, Orhei, Rezina, Rîşcani, Sîngerei, Soroca, Străşeni, Teleneşti, Ungheni, mun. Bălţi, mun. Chişinău.

Cei mai buni elevi elevi care au ocupat primul loc la Olimpiada Republicană de Limba Franceză în acest an sunt:

Clasa a IX-a – Valeria Bîrcă, Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, Chișinău;
Clasa a X-a – Sabrina Sinițchi, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Ungheni;
Clasa a XI-a – Alexandra Negru, Liceul de Creativitate și Inventică „Prometru-Prim”, Chișinău;
Clasa a XII-a – Petru Juncu, Liceul Teoretic „Adrian Păunescu”, Telenești.

Clase Bilingve:

Clasa a IX-a – Lopatețchi Cristina,  Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Ungheni;
Clasa a X-a – Cristea Carmen, Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”, Chișinău;
Clasa a XI-a – Tarlapan Alina, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Bălți;
Clasa a XII-a – Țăruș Smaranda,  Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Ungheni;

Din fericire, Unghenenii s-au clasat și de această dată pe mai multe trepte ale podiumului:

Locul II
Clasa XII-a – Căniță Mihaela, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Ungheni;

Locul III
Clasa X – a- Petraș Maria-Valeria, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Ungheni;
Clasa XI-a – Beşliu Mădălina, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Ungheni;

Ol18l.fr Sp Premianti by Valeria Batereanu on Scribd


sursa: Diez.md

Comments

comments

Lasă un răspuns

Moldova