(doc) Rezultatele Olimpiadei Republicane la Limba și literatura Română din 2018. Pe ce locuri s-au clasat Unghenenii?

Home  >>  Articol preluat  >>  (doc) Rezultatele Olimpiadei Republicane la Limba și literatura Română din 2018. Pe ce locuri s-au clasat Unghenenii?

(doc) Rezultatele Olimpiadei Republicane la Limba și literatura Română din 2018. Pe ce locuri s-au clasat Unghenenii?

17
Apr,2018

0

Agenția Națională pentru Curriculum şi Evaluare din cadrul Ministerului Educației, Culturii și Cercetării a desfășurat, în perioada 10 – 12 aprilie 2018, în incinta Universității de Stat din Moldova, Olimpiada Republicană la Limba și literatura română (limba de instruire). La concurs au participat 176 de elevi ai claselor a IX-a – XII-a din toate raioanele și municipiile din țară, comunică portalul de știri pentru tineri Diez.md

În baza deciziei Consiliului Olimpic Republican la Limba și literatura română (limba de instruire), au fost acordate diplome și premii bănești pentru 39 de elevi. Premianții Olimpiadei Republicane la Limba și literatura română (limba de instruire) sunt din raioanele: Basarabeasca, Călărași, Căușeni, Cimișlia, Criuleni, Drochia, Fălești, Florești, Hâncești, Nisporeni, Orhei, Soroca, Strășeni, Ungheni, mun. Bălți, mun. Chișinău.



Cei mai buni elevi elevi care au ocupat primul loc la Olimpiada Republicană la Limba și literatura română în acest an sunt:

Locul I.
Clasa a IX-a – Valeria Babin, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Chișinău;
Clasa a X-a – Felicia Domentii, Liceul Teoretic „George Meniuc”, Chișinău;
Clasa a XI-a – Alina Tarlapan, Instituția Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Bălți;
Clasa a XII-a – Gheorghe Cecan, Instituția Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Bălți;
Clasa a XII-a – Vrabie Daniela, Instituția Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Bălți.

Locul II
Clasa IX  -Malachi Mihail, Instituția Publică Liceul Teoretic ”Constantin Stere”, Soroca;
Clasa IX – Avornicita Mădălina, Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”, Chișinău;
Clasa X – Eșanu Alina, Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”, Chișinău;
Clasa X – Țușcă Livia,  Liceul Teoretic Republican „Ion Creangă”, Bălți;
Clasa XI – Ciorici Cătălina, Liceul Teoretic „Mircea Eliade, Nisporeni;
Clasa XI – Eşanu Mihaela, IPLT “Gheorghe Asachi”, Chişinău;
Clasa XII – Dabija Maria, Liceul Teoretic „Matei Basarab”, Basarabeasca.

Locul III
Clasa IX – Grosu Ecaterina, Gimnaziul Manoilești, Ungheni;
Clasa IX – Irodoi Camelia, Gimnaziul Cotova, Drochia;
Clasa IX – Lipcan Alina, Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”, Chișinău;
Clasa X – Manole Andrea, Liceul Teoretic „Boris Dînga” , Criuleni;
Clasa X – Baicev Olga, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Căușeni;
Clasa X – Cojocaru Felicia, Centrul de Excelență în Informatică și Tehnologii Informaționale, Chișinău;
Clasa XI – Codreanu Dan, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Bălți;
Clasa XI – Ungureanu Dumitrița, Liceul Teoretic „M. Sadoveanu”, Hâncești;
Clasa XII – Cotici Irina, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Ungheni;
Clasa XII – Saranciuc Camelia, Liceul Teoretic „Ion Creangă”, Chișinău;
Clasa XII – Negru Marinela, Liceul Teoretic “Mihail Sadoveanu”, Călărași.

La capitolul mențiuni, nu avem clasat nici un Unghenean

(Doc) Rezultatele Olimpiadei Republicane la Limba și Literatura Română din 2018 by Marin Mihai Bodrug on Scribd


Comments

comments

Lasă un răspuns

Moldova