Toate drumurile duc la Ungheni. Rezultatul real după jumate de an. „Impotență” nu administrare publică locală.

Home  >>  Basarabia  >>  Toate drumurile duc la Ungheni. Rezultatul real după jumate de an. „Impotență” nu administrare publică locală.

Toate drumurile duc la Ungheni. Rezultatul real după jumate de an. „Impotență” nu administrare publică locală.

21
iun.,2016

14

În urmă cu jumate de an, mai exact pe 21 decembrie 2015, am depus o petiție la Primăria or. Ungheni și Consiliul Orășenesc.

„Textul Petiției (21 decembrie 2015)

Domnului Alexandru AMBROS
Primar al orașului UNGHENI 

Domnului Tudor GAVRILIUC
Secretar al consiliului orășenesc Ungheni

Stimați conducători,

Prin prezenta, subsemnatul Marin BODRUG, domiciliat în or. Ungheni, str. Xxxx XXXXX , solicit Primăriei și Consiliului orășenesc Ungheni clarificarea situației în legătură starea deplorabilă a străzii Petru CAZACU.

În conformitate cu art. 14 lit. f, art. 26 (1) și art. 29 al legii nr. 436 din 28.12.2006 privind administraţia publică locală, dumneavoastră exercitați conducerea administrației publice locale.

În acest context, comunic următoarele:

Calitatea unor străzi din cartierul Dănuțeni este foarte proastă și lipsește complet orice înveliș de pietriș sau orice alt material. Ca exemplu servește str. Petru CAZACU.

Informație generală:

Denumire: Strada Petru CAZACU

Locație: Or. Ungheni, Sectorul Dănuțeni (Sud-est). Se învecinează cu str. Ștefan cel Mare și Sfînt,  R42 (la vest), str-la Burebista (Nord), str. Ion și Doina Aldea-Teodorovici (Sud) și intersectează străzile Tamara Ciobanu și str. Trandafirilor .

Lungime: cca 0.65 km

Case de locuit: cca 25 și încă o serie aflate în construcție.

Impact economic și social: Strada este singura cale de acces la str. Ștefan cel Mare pe care circulă transport public, cu excepția a cca 20 % care pot folosi Ruta maxi-taxi nr. 5 care circulă pe str. Zamfir Arbure.

Situația la  zi:

Din motiv că pe această stradă nu este acces la rețeaua de canalizare municipală, nu sunt contruite măcar canale de scurgere a apelor pluviale, la mijlocul străzi, zonă aflăta sub altitudinea medie a străzii, s-a format de cîțiva ani o  gaură plină cu noroi tot anul împrejur. Acest lucru nu permite accesul automobilelor din direcția Stefan cel Mare spre Trandafirilor, în acest sens 80 % din locuitor trebuie să înconjoare 2-3 străzi, care de asemenea sunt într-o stare deplorabilă pe timp ploios, pentru a accede cu ambulanța / automobilul personal / taxi pînă la domiciliu.

Din mărturiile persoanelor care locuiesc pe str. Petru CAZACU:

G.C.  „Suntem în secolul XXI, însă pentru a ajunge la str. Ștefan cel Mare, unde circulă transportul public, trebuie să folosim „caloșii” apoi încălțămintea normală. Maturii se mai descurcă, însă copiilor le este foarte greu.

Automobilele care deservesc cu materiale de construcție nu pot ajunge la solicitant, mai ales că este o stradă unde la fiecare 3 metri se construiește cîte o casă, da termenul de a da o casa în exploatare este de 3 ani.”

În acest context, solicităm respectuos, soluționarea problemei în cauză în termeni proximi.

        Anexă: 6  file

         Cu respect

Locuitor al or. Ungheni,                                                                                           Marin BODRUG

 tel. 079 xxx xxx”

Realitatea la moment!

În circa 3 zile, am fost contactat de către un funcționar public din cadrul Primării or. Ungheni, pe nume X, care a propus să ne întîlnim la fața locului. Din motiv că era o zi de luni, și mă aflam la serviciu, am propus că o altă persoană, care la moment se află în Ungheni, să îi explice situația direct la fața locului.

A doua zi, domnul X, s-a întîlnit cu 2 locuitori ai str. Petru CAZACU, direct la locul cu pricina. După o discuție, dlui a promis că Primăria or. Ungheni, în viitorul apropiat va rezolva problema, odată sosirea primăverii atunci cînd condițiile climaterice vor permite acest lucru.

Sincer, am crezut! Chiar m-am bucurat de modul în care petiția mea a fost înțeleasă și pusă pe rol. O mică victorie, un mare pas pentru dezvoltarea infrastructurii străzii Petru CAZACU, un mic pas pentru infrastructura sectorului Dănuțeni al or. Ungheni.

Însă, după cum veți vedea mai departe, după exact jumate de an, nici o schimbare. Aici îm pun o întrebare:

DE CÎTE PETIȚII SUNT NEVOIE CA GLASUL LOCUITORILOR (electoratului) SĂ AJUNGĂ LA PRIMĂRIA or. UNGHENI?

Mai departe, Vă propun dovezile expuse mai sus, acumulate la 19 iunie 2016, după jumate de an din data petiției!

20160619191724

Str. Petru CAZACU, or. Ungheni (19.06.2016)

20160619191718

Str. Petru CAZACU, or. Ungheni (19.06.2016)

20160619191706

Str. Petru CAZACU, or. Ungheni (19.06.2016)

20160619191635

Str. Petru CAZACU, or. Ungheni (19.06.2016)

20160619191631

Str. Petru CAZACU, or. Ungheni (19.06.2016)

După cum vedeți, după jumate de an, nici un rezultat!

Pentru a fi la curent cu mai multe informații despre orașul Ungheni, accesați Grupul Ungheni  și Blogul lui Marin BODRUG de pe facebook.

Democrația aparține poporului. Per asper ad astra!

14 Comments so far:

 1. […] jumate de an, nici un rezultat. Din acest motiv, am publicat repetat pe blog, un articol care se referea la informația din petiție cu poze actualizate, pentru a arăta lumii […]

 2. gastronomicul spune:

  Bravo Marine, ține tot așa și cei de la Primăria Ungheni vor fi nevoiți să aplece urechea la necesitățile voastre. Succes

 3. […] eu nu sunt deacord cu foarte multe ce se întîmplă în țară și în orașul nostru (vezi și: Toate drumurile duc la Ungheni. Rezultatul real după jumate de an. „Impotență” nu administrar…). Însă, cînd e vorba de niște simboluri așteptate de pici, mai ales cum sunt cele ce […]

 4. […]       2. Tot în Dănuțeni, pe str. Petru Cazacu, strada despre care am scris și pe blog, în sfîrșit se v-a hotărî […]

 5. […] puteți vedea rezultatul după jumate de an: Toate drumurile duc la Ungheni. Rezultatul real după jumate de an. „Impotență” nu administrar…                                                                  […]

 6. […] terenuri, am identificat, în grabă, cîteva zone: Sectorul Dănuțeni:  1. Albia rîului Băilești (deja secată); 2. Terenul din regiunea stației de pompare a apei: […]

 7. […] îmi aparține și nu poate fi catalogată ca inițiativă oficială! Însă, Primăria mun. Ungheni se poate inspira din aceste rezultate! Per aspre ad […]

 8. […] a condițiilor de circulație a transportului și trecerea pentru pietoni a sectorului (străzii) Petru Cazacu, care este des inundat, în preajma caselor nr. 35 – 39 ca o variantă […]

 9. […] Aici puteți vedea rezultatul după jumate de an: Toate drumurile duc la Ungheni. Rezultatul real după jumate de an. „Impotență” nu administrar… […]

 10. […] FOTO. Toate drumurile duc la Ungheni. Rezultatul real după 1 an și jumate de la Demersul meu! 2. Toate drumurile duc la Ungheni. Rezultatul real după jumate de an. „Impotență” nu administrar…. 3. Toate drumurile duc la […]

 11. […] FOTO. Toate drumurile duc la Ungheni. Rezultatul real după 1 an și jumate de la Demersul meu! 3. Toate drumurile duc la Ungheni. Rezultatul real după jumate de an. „Impotență” nu administrar…. 4. Toate drumurile duc la […]

 12. […] eu nu sunt deacord cu foarte multe ce se întîmplă în țară și în orașul nostru (vezi și: Toate drumurile duc la Ungheni. Rezultatul real după jumate de an. „Impotență” nu administrar…). Însă, cînd e vorba de niște simboluri așteptate de pici, mai ales cum sunt cele ce […]

 13. […] Dănuțeni:  1. Albia rîului Băilești (deja secată); 2. Terenul din regiunea stației de pompare a apei: […]

 14. […] Toate drumurile duc la Ungheni. Rezultatul real după jumate de an. „Impotență” nu administrar… […]

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sari la bara de unelte